Ilie Popa are 52 ani, este absolvent al Facultății de Agronomie și are studii de master în protecția mediului în agricultură. Pădurar în cadrul Direcției Silvice Dolj, cu o vechime de peste 20 ani, candidatul PSD pentru funcția de primar este, de 16 ani, consilier în cadrul Consiliului Local Mischii și, în tot acest timp, a acumulat o experiență bogată în ceea ce înseamnă administrația locală.

Născut și crescut în Mischii, Ilie Popa a decis să candideze pentru funcția de primar pentru oamenii din localitate, la care ține foarte mult și pe care vrea să îi vadă că se mândresc, în fiecare zi, cu faptul că sunt parte din această comunitate, care merită să intre în elita județului Dolj.

„Candidez pentru funcția de primar al Comunei Mischii pentru că sunt convins de faptul că oamenii merită o administrație eficientă. Oamenii din această comună au nevoie de un primar care să transmită încredere. Voi implementa proiecte pentru modernizare, reparații și întreținere drumuri. Îmi propun să extindem rețelele de utilități și să investim în tehnologii verzi. Totodată, vreau să asigurăm acces la servicii de sănătate de calitate pentru toți locuitorii. Aș mai adăuga, tot ca prioritate, participare comunitară și transparență. Îmi doresc să implic comunitatea în procesul decizional local. Importante sunt, de altfel, și voi pune în practică această idee de lucru, întâlnirile periodice cu cetățenii. Aflăm probleme, găsim soluții și, astfel, nu rămân lucruri nerezolvate. Acestea sunt doar câteva dintre obiectivele mele. Sunt conștient că va fi o muncă asiduă, dar mă angajez să lucrez pentru a transforma toate aceste planuri ale mele în realitate Voi lucra în echipă, însemnând colegii din primărie, pe de o parte, și membrii Consiliului Local Mischii, pe de altă parte. Și mai știu că voi respecta relațiile cu instituțiile din județ. Este important. Pentru comunitate, eu și echipa mea vom accesa proiecte pentru infrastructură, educație, sănătate, activități culturale, acțiuni sportive și servicii sociale”, spune Ilie Popa.

Candidatul PSD este convins că cetățenii din comuna Mischii merită mai mult, dar vrea ca și aceștia să știe că se poate. Ilie Popa cunoaște fiecare persoană din localitate. A văzut copii crescând și adulți îmbătrânind, cu gândul la un trai mai bun. Acum, oamenii au șansa să aleagă pentru viitorul lor, pentru o comună care va avea parte de un amplu proces de dezvoltare, în următorii patru ani.

„Vreau ca oamenii din Mischii să aibă încredere că ei merită mai mult. Sunt convins că voi crea mediul unde ei se pot dezvolta în siguranță și pe termen îndelungat. În al doilea rând, vreau să le arăt că există alternative corecte la ceea ce a oferit negativ, până în prezent, administrația din comuna Mischii. De asemenea, îmi doresc foarte mult să fiu aproape de ei, să mențin un dialog permanent și să aflu ce își doresc să aibă în comuna în care trăiesc. Schimbările care se impun în Comuna Mischii țin de aducerea administrației mai aproape de oameni. La momentul actual nu poate fi vorba despre așa ceva. Mai mult, deși comuna Mischii se află la doar zece kilometri de Craiova, încă nu avem suficiente legături și proiecte comune. Cred că aici trebuie să începem și apoi să întreținem, să dezvoltăm un dialog cât mai eficient și de durată pentru a putea fi parte la proiectele de dezvoltare pe care le au Craiova și județul Dolj. Îmi pasă cu adevărat de binele fiecărui locuitor și sunt hotărât să fac tot posibilul pentru a îmbunătăți calitatea vieții în comuna noastră. Promisiunea mea este să lucrez, așa cum am mai spus, pentru a transforma aceste idealuri în realitate. Ei trebuie să mai știe că voi fi deschis la dialog și le voi asculta nevoile sau preocupările. Împreună vom face diferența în comunitatea noastră și vom construi un viitor mai bun pentru noi toți”, explică Ilie Popa.

Ilie Popa – un om pentru oameni

Ilie Popa vrea ca fiecare om din Mischii să aibă posibilitatea de a comunica, direct, cu primarul comunei. Candidatul PSD consideră că cetățenii merită un primar eficient și deschis la un dialog civilizat, constructiv și e gata să colaboreze cu fiecare persoană din Mischii, pentru a găsi cele mai bune soluții de dezvoltare.

„Vin la Primăria Mischii cu angajamentul că voi lucra în interesul cetățenilor. Am convingerea că ei merită un primar eficient și deschis la un dialog civilizat și constructiv. Voi investi în oameni, în infrastructură, în educație, în sănătate, în cultură și le voi oferi investitorilor un mediu potrivit pentru activitățile lor. Voi colabora cu toți cei interesați să găsim soluții eficiente și sustenabile pentru problemele locale. Pe data de 9 iunie, veniți alături de mine și acordați-mi încrederea dumneavoastră, pentru ca împreună să facem diferența în comunitatea noastră, să construim un viitor mai bun pentru noi toți!”, este mesajul lui Ilie Popa.

Principalele obiective pentru mandatul 2024-2028:

 • Introducerea transportului public prin RAT Craiova
 • Îndreptarea greșelilor din Cadastrul General
 • Desființarea barierei din fața Primăriei
 • Introducerea gratuită a racordurilor de canalizare la toate terenurile intravilane
 • Oferirea de teren intravilan pentru tineri căsătoriți în vederea construirii unei locuințe
 • Reabilitarea drumului de legătură dintre strada Cepoişi D.N. Craiova-Bălceşti
 • Asfaltarea drumului de legătură dintre strada Ibuşi strada Viitorului (firma Cluster Power)
 • Scăderea taxelor si impozitelor locale
 • Creșterea stimulentului pentru nou născuți la 10.000 lei
 • Scăderea de impozite a persoanelor îndreptăţite, conform legilor în vigoare
 • Introducere rețea de gaze satele Călinești si Gogoşeşti
 • Introducere apă curentă şi canalizare în satele Călinești și Gogoseşti
 • Reabilitarea Scolii din satul Călinești
 • Livrarea apei potabile, fără întreruperi
 • Acordarea de ajutor financiar pentru cetăţenii cu boli grave și dizabilităţi
 • Punerea în posesie a celor îndreptăţiţişi eliberarea de urgenţă a titlurilor de proprietate
 • Rezolvarea litigiilor din instanţă cu privire la terenurile intravilane şi extravilane
 • Plata gunoiului pe gospodărie, nu pe persoană
 • Asfaltarea drumului de legătură dintre satul Motoci şi comuna Simnicul de Sus
 • Asfaltarea drumurilor de exploatare agricolă
 • Lărgirea podurilor pentru a facilita trecerea de utilaje agricole
 • Atragerea de investitori prin asigurarea gratuită de utilităţi
 • Înscrierea Primăriei Mischii în programul rabla local
 • Crearea de rigole de scurgere pe toate străzile comunale
 • Acordarea ajutoarelor de încălzire pentru toţicetăţenii îndreptățiți și nu pe alte criterii
 • Întreţinereaşi conservarea fântânilor publice existente
 • Înfiinţarea de birou notarial în cadrul primăriei
 • Construcţia de trotuare în satele Motoci și Urecheşti
 • Introducerea de gaze la fiecare solicitant
 • Construcţia podului din Punctul Stegaru
 • Betonarea șanțurilor de coastă în satele Motoci Călinești și Gogoșești

Comandat de PSD Dolj, executat de PUBLICITATE PR OLTENIA , CUI mandatar financiar 21240002.